+389 46 255 600, +389 72 255 600 08:00 - 20:00
1

Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена во списокот на УНЕСКО за места со културно и природно значење за човечкото наследство.

Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и пештерските цркви... природата како да си поиграла со ова интересно делче од планетата, кое секојдневно мами голем број туристи.

Величествената убавина на оваа област најдобро може да се види од воздух. Колоритните балони се неразделен дел од Кападокија и се надополнување на бајковитата глетка честопати фотографирана од посетителите.

Галерија

Ценовник

Цена по лице   385 евра 

Програма на патувањето

19.09 среда

Состанок на групата на аеродром Скопје во 07:15 часот. Лет до Кајсери, со конекција преку Истанбул . Пристигнување во Кајсери во 17:30 часот по локално време. Трансфер до хотел.

Сместување во хотел со 3* . Слободно попладне. Ноќевање

 

20.09 четврток

 

Појадок . По појадокот Ве водиме на целодневна, осумчасовна тура , позната како Црвена Тура. Посета на Аванос, познат по своето производство на грнчарија. Керамичката трговија во оваа област и нејзините безбројни керамички фабрики , датираат од времето на Хетејците, а керамичката глина произведена од црвената тиња во реката Кизилирмак отсекогаш била користена. Туристичката програма вклучува и демонстрација на производната техника.

 

Чавузин е едно од најстарите населби во Кападокија, датира од 5 век. Старото село каде што луѓето сè уште живеат во камени куќи. Црквата Св. Јован Крстител, која датира од 5 век, нуди спектакуларен панорамски поглед на селото.

 

Девентската долина (позната и како долината Имагинација) е позната по лунарниот пејзаж со уникатни камени формации кои изгледаат како животни (камила, алигатор, змии, фоки итн.) и луѓе танчери, молејќи Света Марија, итн.

 

Горемскиот музеј на отворено, е место заштитено од УНЕСКО, со карпести цркви и манастири кои датираат од 5-тиот и 13-тиот век. Има над 400 цркви во Гореме, повеќето од нив се со прекрасни фрески, чии бои се уште ја задржуваат целата своја оригинална свежина (Црквата "Епл", Црквата Св. Барбара, Црквата на Змијата, Темната Црква итн.).

 

Долината Pasabag ја има најдобрата збирка на карпести формации со двојни, па дури и тројни камени капи се именувани како самовила во форма на печурки. Долината е исто така позната како долина на монахот, поради монасите кои се обидувале да се засолнат тука.

 

Uchisar Рок замокот е највисоката точка во Кападокија. Има прекрасен панорамски поглед на областа со планината Erciyes на растојание од врвот на замокот.

 

Ürgup е срцето на Кападокија познато по 3 убавините и неговото производство на вино. Пред да се вратите во хотелот, посетете ја винаријата за да ги испитате некои од локалните вина. Враќање во хотел. Ноќевање

 

 

21.09 петок

Појадок. По појадокот целодневна тура – Зелена Тура.

Патувањето го започнуваме со спектакуларен поглед на Гореме од Есентепе. Панорамски поглед на долината Горем и селото со своите самовила, камени формации и пештерски куќи.

 

Патување до Derinkuyu подземен град, еден од најдобро зачуваните подземни градови во Кападокија. Откријте ги уникатните соби пронајдени во подземниот град, како што се штали, визби, простории за складирање, ресторани, цркви и винарски визби. Посетете го вториот кат кој го сместува мисионерското училиште и студиските простории. Патувајте до долината Иххара. Над сто цркви во карпа и автентични куќите распрснати по клисурата.

 

Патувањето продолжува по долината на реката. Опуштете се покрај реката во селото Белисирма, каде што се сервира ручек.По ручекот посета на манастирот Селим, од 13 век, издлабен од карпата од страна на христијанските монаси. Враќање во хотел. Ноќевање

 

 

22.09 сабота

 

Појадок. По појадокот, организирано летање со балон над Кападокија. Неверојатно доживување кое не смее да се пропушти. Подготовката пред лет трае 15 до 20 минути. Летот започнува со изгрејсонце и секоја кошница има до 14-20 луѓе. Балонот се искачува додека не достигнете 3000 метри од нивото на земјата и од каде глетката е восхитувачка. Балоните со топол воздух , можат да летаат до еден метар близу до карпите. Понесете со себе фотографии за паметење ... По околу еден час летње, вашиот пилот ќе ви ги даде последните инструкции за непречено слетување. Потоа, повторно на теренот, уживајте во шолја кафе или чаша вино и добијте посебен личен сертификат за летот, кој ќе биде доказ за Вашето незаборавно искуство во Кападокија. Враќање во хотел. Ноќевање.
 

 

 

23.09 недела

 

Појадок. По појадокот трансфер до аеродром. Лет од Кајсери до Скопје, со конекција преку Истанбул. Пристигнување во Скопје во вечерните часови

 

Забелешка

Цената вклучува

- повратен авиобилет до Кајсери со вклучени аеродромски такси

- трансфер  аеродром - хотел - аеродром

- хотелско сместување со појадок во хотел со 3*

 

Цената не вклучува

- Факултативни излети : 

   ** Црвена тура  45 евра

   ** Зелена тура  45 евра

   ** Летање со балон  155 евра

- патничко осигурување

- индивидуални трошоци

 

За реализација на аранжманот е потребно минимум од 15 патници

 

  

km/12/07/18