+389 46 255 600, +389 72 255 600 08:00 - 20:00
од 130
***
3
BB
превоз
1

Венеција идеално патување за секоја романтична душа. Позната како и “Огледало на душата“, “Кралица на Јадранот“, “Градот на вода“, “Градот на мостовите и каналите“... Венеција е една од најпосакуваните туристички дестинации за бројни туристи од сите краеви на светот. Изградена врз дрвени столбови, нејзината архитектура е како да лебди над вода. Венеција е заштитена од УНЕСКО, организација кој аво целост ја потврдила нејзината уникатност. Едно од најпознатите случувања е Карневалот во Венеција, кој во 80тите години го оживеа градот и помогна да стане еден од главните центри зa меѓународни конференции и фестивали. Тука се одржува и престижното Биенале во Венеција и Венецискиот филмски фестивал, кои привлекуваат посетители од целиот свет поради своите високи уметнички вредности.  

Програма на патувањето

Програма:

1 ден: Пријавување на аеродром два часа пред летот. Лет Скопје Венеција во 12:15 минути. По пристигнувањето, трансфер до хотел и сместување. Слободно време за индивидуални активности. Препорачуваме прошетка на плоштадот Св.Марко. Седнете во некое од кафулињата на плоштадот со поглед кон прекрасната базилика Св.Марко. Продолжете ја ноќта низ рестораните вкусувајќи ја италијанската кујна.
2 – 4 ден: Разглед на Венеција: Посета на Дуждовата палата, Мостот на Воздишките, Саат Кулата, Прокуратите, Мостот Риалто, Каналот Гранде... Во текот на престојот Ви препорачуваме да ја посетат Верона, градот познат по Шекспировата ''Ромео и Јулија''.
4 ден: Трансфер од хотел до аеродром три часа пред летот . Пристигнување во Скопје во попладневните часови.  

Забелешка

Во цената на пакетот е вклучено:
- Авионски превоз на релација: Скопје – Венеција – Скопје/WizzAir
- Аеродромски такси
- Хотелско сместување во xотел *** во Местре / 3 BB

Летови: секоја среда и недела
*цената и саатниците зависат од моментално расположливите места на aвио компанијата.

Во цената на пакетот не е вклучено:
- Трансфер: aеродром - xотел, со редовни "shuttle bus" линии 10 € по лице по правец
- Приватен трансфер aердодром – xотел 60 €

- Патничко осигурување

- Факултативни излети